608 500 100

Infolinia:

telefon:

telefon:

SMS24:

od 2001 dla Was

bo każdy ma prawo do najlepszej obrony swych praw

Powrót do strony głównej

Powrót do artykułów

13 sierpnia 2022

Analiza prawna w zakresie postępowania o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, kiedy znajdujemy się sytuacji, w której jedynym rozsądnym wyjściem będzie zasięgnięcie porady u specjalisty. I tak na przykład przy montażu altany ogrodowej poszukujemy kogoś, kto zajmuje się tym od wielu lat i będzie w stanie zaoferować nam pewną i profesjonalną usługę, dzięki czemu altanka postoi przez wiele lat, zdobiąc nasz ogród. Z kolei chcąc mieć pięknie wykonaną koloryzację, zgłaszamy się do fryzjera, który z powodzeniem wykonał ich wcześniej tysiące. Mając problemy z oddychaniem, udajemy się do posiadającego odpowiedni tytuł pulmunologa. Analogicznie rzecz ujmując, kiedy mamy jakiś problem natury prawnej, często najlepszą opcją okazuje się udanie do radcy prawnego czy adwokata. Dlaczego?

 

Po co analiza prawna?

 

Każdy mecenas posiada ogromną wiedzę teoretyczną, zdobywaną na studiach przez wiele lat oraz praktykę, która powiększa się każdego dnia. Tak naprawdę każdy jeden Klient przychodzi do naszej Kancelarii ze sprawą, którą pomagamy mu jak najlepiej, jak najefektowniej i jak najszybciej rozwiązać. Każdy problem prawny powiększa naszą wiedzę i doświadczenie, sprawiając, że jeśli pojawi się u nas ktoś, kto znalazł się w podobnych tarapatach, będziemy mogli sprawnie znaleźć właściwe rozwiązanie. Praca prawnika to codzienna walka z rozległymi zagadnieniami prawa, z której staramy się zawsze wrócić "z tarczą", a nie na niej.

 

W końcu na co dzień korzystamy w wielu kwestiach z pomocy fachowców. Dlaczego miałoby być inaczej w chwili, kiedy mamy większy lub mniejszy kłopot z prawem? Bardzo często okazuje się, że już jedna porada prawna wystarczy, aby zdjąć Ci z ramion ogromny ciężar. Jeśli do nas zawitasz (lub umówisz się na spotkanie online), sam zresztą z pewnością się o tym przekonasz.

 

Analiza prawna w postępowaniu o upadłość

 

Postępowanie o ogłoszenie upadłości należy do szczególnego rodzaju spraw, które z powodzeniem możemy nazwać delikatnymi. W końcu nie jesteś w stanie spłacić zaciągniętych zobowiązań, które wciąż narastają, wierzyciele nękają Cię coraz częściej, a Twoja rodzina ma już tego wszystkiego dość... Poza tym, sprawa dotyczy przecież Twojego majątku. Być może okaże się, że będziesz musiał sprzedać jego część, aby nie być już dłużnikiem. Sam masz zapewne świadomość, że gra toczy się o naprawdę wysoką stawkę. Czy warto ryzykować w takiej kwestii? Raczej niekoniecznie...

 

Analiza prawna pomoże Ci przede wszystkim doskonale zorientować się w sytuacji. Dzięki niej dowiesz się, jak wyglądają kolejne kroki postępowania upadłościowego, dzięki czemu będziesz mógł przygotować się do tego, aby wykonać je jak najlepiej (i jak najszybciej pozbyć się problemów). Oprócz tego, podczas analizy możesz także ustalić, jakie prawa ma syndyk. Czy może zabrać Ci komputer albo samochód, aby je spieniężyć? Jakich elementów nie wolno mu wliczyć do tak zwanej masy upadłości? Co, jeżeli jesteś współwłaścicielem jakiejś nieruchomości? Pytania mnożą się jak szalone, zatem warto poznać na nie odpowiedzi jeszcze zanim wystąpisz do Sądu z w wnioskiem o ogłoszenie upadłości.

 

A skoro już jesteśmy przy wypełnianiu wniosku, podczas analizy prawnej doskonale jest ustalić, w jaki właściwie sposób najlepiej go wypełnić – lub powierzyć to zadanie doświadczonemu w tej materii prawnikowi. Jak to zwykle z urzędowymi drukami bywa, w teorii każdy powinien potrafić sobie z nimi poradzić, jednak praktyka niewiele ma z tym wspólnego. Podczas wypełniania wniosku o upadłość niesamowicie łatwo jest o popełnienie błędu. Nie mówiąc już o przypadkowym niewpisaniu czegokolwiek (jakiegoś składnika majątku), który definitywnie powinien się tam znaleźć... Tego rodzaju pomyłka może kosztować Cię nawet umorzenie postępowania.

 

Ile kosztuje analiza prawna w sprawach o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

 

W naszej Kancelarii każdy Klient jest wyjątkowy i dokładamy wszelkich starań, aby tak właśnie się czuł. Dlatego właśnie nie napiszemy Ci dokładnie, ile będzie kosztować zajęcie się Twoją sprawą. Choć koszt porady prawnej najczęściej jest stały i standardowy, całkowity koszt pomocy prawnej będzie możliwy do ustalenia dopiero w momencie, w którym będziemy mogli określić, jaki powinien być jej zakres. Czy wystarczy tylko pomoc w wypełnieniu wniosku o ogłoszenie upadłości, czy jednak konieczne będzie również przeanalizowanie składników Twojego majątku i, na przykład, oszacowanie ich wartości, a może będziesz potrzebował jeszcze kilku spotkań, które rozwieją Twoje obawy co do kolejnych kroków postępowania? Podawanie stałej kwoty za analizę prawną po prostu nie byłoby wobec Ciebie uczciwe.

 

Podpowiem Ci jednak, że kwestie związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej i pozbycia się wszystkich ciążących długów, rozwiązywane wspólnie z prawnikiem, są o wiele prostsze, bardziej przejrzyste, mniej męczące i – przede wszystkim – o wiele krótsze. Dobry fachowiec jest na wagę złota – chociaż nie obawiaj się, nie będziesz musiał płacić w tym wyjątkowym i cennym kruszcu.

 

 

Radosław Klonowski

wspólnik zarządzający Kancelarii Prawnej Adwokatów i Radców Prawnych Klonowski & Marek sp.k.

upadłość konsumencka, układ konsumencki, upadłość przedsiębiorcy, sprawy restrukturyzacyjne i upadłościowe

 

Kancelaria prawna Klonowski

tel. +48 22 300 89 89

kom. +48 794 470 000

kom. +48 882 200 100

SMS24: +48 608 500 100

 

Odwiedź nas w mediach społecznościowych

Polityka prywatności | RODO

Copyright © 2020 - Kancelaria Klonowski