608 500 100

Infolinia:

telefon:

telefon:

SMS24:

od 2001 dla Was

bo każdy ma prawo do najlepszej obrony swych praw

Powrót do strony głównej

Powrót do artykułów

02 czerwca 2022

Co powinniśmy wiedzieć o prawie rodzinnym i prawie cywilnym rodzinnym?

Co to jest prawo rodzinne? Chociaż mamy z nim styczność na co dzień, zapewne wiele osób nie potrafiłoby od razu udzielić odpowiedzi na to pytanie. Najprościej mówiąc, prawem rodzinnym określamy wszystkie przepisy, które obowiązują każdego z członków rodziny. Prawo rodzinne jest związane ze sprawami majątkowymi oraz niemajątkowymi. Wszystkie wynikające z niego przepisy zaliczamy do prawa cywilnego. Gdzie należy ich szukać? Znajdziesz je w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym.

 

Jakie są najważniejsze zasady prawa opiekuńczego oraz rodzinnego?
 

W prawie rodzinnym możemy znaleźć zbiór najważniejszych zasad, które przyjmuje się za wytyczne dla pozostałych reguł, które w nim obowiązują. Zaliczają się do nich przede wszystkim zasady:

  • ochrony rodziny. Polski ustawodawca przykłada szczególną wagę do tego, aby prawo czuwało nad dobrem rodzin. Jak stanowią przepisy, to właśnie ta najmniejsza komórka społeczna i jej nienaruszalność muszą być najważniejsze w trakcie rozwiązywania sporów rodzinnych;

  • dobra dziecka. Dobro dziecka jest jedną z najważniejszych zasad prawa rodzinnego. To właśnie ta reguła określa jakie dziecko ma prawa, jakie powinny być jego warunki do właściwego rozwoju czy bytowania;

  • uniezależnienia stosunków rodzinnych od obcych im stosunków majątkowych. Ta zasada nadaje priorytet dobru rodziny, jako podstawowej komórce mogącej stworzyć więź między rodzicami, a później również pomiędzy rodzicami i dziećmi.

 

Jak dzieli się Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy?

 

Zapoznając się z najważniejszymi składnikami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, spotkamy się z trzema najważniejszymi elementami. Należą do nich:

  • pokrewieństwo, określające relacje oraz stosunki prawne pomiędzy dalszymi członkami rodziny;

  • małżeństwo, definiujące wszystkie zjawiska oraz prawne relacje pomiędzy współmałżonkami;

  • kuratela, wskazująca zasady sprawowania opieki nad osobą niebędącą bezpośrednim krewnym dla opiekunki czy opiekuna.

 

Jakie najważniejsza pojęcia z prawa rodzinnego warto poznać?

 

Jeżeli zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z prawem rodzinnym lub po prostu interesuje Cię ten dział, powinieneś zacząć od poznania najważniejszych pojęć, które najczęściej się w nim pojawiają. Zacznijmy od tych najważniejszych...

 

Adopcja

 

O adopcji możemy mówić wtedy, kiedy rodzina zdecyduje się na przyjęcie niespokrewnionej osoby, która nie ukończyła jeszcze osiemnastu lat. W związku z tym, że jest ona nieletnia, w świetle prawa potrzebuje opieki zastępczej, przebiegającej oczywiście we właściwy sposób.

 

Władza rodzicielska

 

Władza rodzicielska to nic innego jak spis obowiązków oraz praw, które rodzice mają wobec swoich dzieci. W polskim systemie prawnym jest tak, że rodzice „dostają” władzę rodzicielską od razu w momencie, kiedy ich dziecko przyjdzie na świat. Jeśli jednak matka czy ojciec nie zapewni potomkowi odpowiednich warunków do życia, sąd może ograniczyć lub odebrać władzę rodzicielską.

 

Opiekun

 

Poprzez opiekuna, dzięki zapisom Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, możemy rozumieć każdego, kto zostanie prawnie powołany do opiekowania się nad kimś innym. Mówimy tutaj oczywiście o opiece niemajątkowej oraz majątkowej. Najczęściej chodzi o opiekę nad dziećmi, chociaż czasami zdarza się również, iż osoba dorosła ma ustanowionego prawnie opiekuna, ponieważ została ubezwłasnowolniona.

 

Prawo małżeńskie

 

Prawo małżeńskie określa wszystkie zasady, które regulują tak zwane pożycie małżeńskie. Obowiązuje ono od momentu wzięcia ślubu aż do rozwodu, unieważnienia małżeństwa czy chwili śmierci jednego z małżonków.


Musisz wiedzieć, że jest to jedynie kilka najważniejszych pojęć z tego wyjątkowego, bliskiego nam działu prawa cywilnego, czyli prawa rodzinnego. Choć nie możemy z całą mocą stwierdzić, że nasz system prawny jest bez skaz, zdecydowanie ułatwia on nasze codzienne funkcjonowanie i reguluje najważniejsze kwestie pomiędzy nami a naszymi bliskimi.

 

 

Radosław Klonowski

wspólnik zarządzający Kancelarii Prawnej Klonowski & Marek sp.k.

rozwody, podziały majątku i sprawy rodzinne

 

Kancelaria prawna Klonowski

tel. +48 22 300 89 89

kom. +48 794 470 000

kom. +48 882 200 100

SMS24: +48 608 500 100

Odwiedź nas w mediach społecznościowych

Polityka prywatności | RODO

Copyright © 2020 - Kancelaria Klonowski