608 500 100

Infolinia:

telefon:

telefon:

SMS24:

od 2001 dla Was

bo każdy ma prawo do najlepszej obrony swych praw

Powrót do strony głównej

Powrót do artykułów

13 czerwca 2022

Jak przygotować się do rozwodu?

Choć rozwód bez wątpienia jest przykrym doświadczeniem, w niektórych przypadkach okazuje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem, które może wybrać dwójka ludzi, związanych dawniej węzłem małżeńskim. Zapewne wiesz jednak, chociażby z filmów czy seriali, iż niektóre postępowania rozwodowe potrafią sprawić, iż człowiek ma ochotę dosłownie "rwać włosy z głowy", a już zdecydowanie traci zbyt wiele czasu (i pieniędzy) chociażby na sam udział w licznych rozprawach rozwodowych. Wiedz jednak, że rozwód wcale nie musi trwać bardzo długo. Jak to możliwe? Wszystko zależy od tego, czy uda Ci się do niego odpowiednio przygotować. Zastanówmy się wspólnie, w jaki sposób najlepiej to zrobić.

 

Czy można skrócić postępowanie rozwodowe?

 

Bądźmy ze sobą szczerzy – nie można. Jeżeli jednak odpowiednio przygotujesz wszystko, co będzie Ci niezbędne podczas rozwodu i otrzymasz wsparcie adwokata czy radcy prawnego, cały proces będzie o wiele prostszy. Co Ci się przyda?

 

Co jest ważne podczas rozwodu?

 

Motywacja

 

Może motywacja nie brzmi jak słowo, które jest ściśle związane z tematyką rozwodową, ale powinieneś rozpocząć starania o uzyskanie rozwodu od psychicznego i merytorycznego przygotowania się do udzielenia odpowiedzi na wszystkie pytania, które zada Ci sędzia. Dlaczego chcesz się rozwieść? Czy jesteś pewien tej decyzji? Czy wiesz na pewno, iż Twojego małżeństwa nie da się już naprawić? Czy chciałbyś spróbować mediacji? Jak podzielicie swój majątek? Jak będzie wyglądała opieka nad dziećmi? To absolutny początek, od którego musisz zacząć – udzielenie sobie odpowiedzi na te pytania.

 

Zgromadzenie dowodów

 

Jak zapewne wiesz już z innych moich artykułów, dotyczących rozwodu bez orzekania o winie i z orzekaniem o winie, ten pierwszy rodzaj rozwodu jest bardziej bezproblemowy i krótszy, ten długi zaś wymaga nieco więcej pracy oraz czasu. Jeżeli jednak uważasz, że to Twoja żona czy Twój mąż ponosi winę za rozpad Waszego małżeństwa, powinieneś zacząć odpowiednio wcześnie gromadzić dowody, które to udowodnią. Być może masz świadka, który zezna, że Twoja druga połówka Cię zdradzała? Screeny jej rozmów z portali społecznościowych czy dość jednoznaczne zdjęcia? Wszystko, co zdobyłeś zgodnie z prawem i potwierdza to, że nie Ty jesteś odpowiedzialny za to, że Wasz związek się rozpadł, zdecydowanie się przyda.

 

Napisanie pozwu o rozwód

 

Jeżeli to Ty chcesz rozwodu, kolejnym bardzo ważnym zadaniem jest odpowiednie skonstruowanie pozwu o rozwód. Jest to jedna z najważniejszych kwestii, ponieważ dobrze napisany pozew jest w stanie już na starcie sprawić, że znajdziesz się na tej lepszej pozycji. Musisz uwzględnić w nim to, dlaczego chcesz rozwodu i nie widzisz już szansy na kontynuowanie związku małżeńskiego, wymienić wszelkie dowody (załączniki), powołać świadków oraz zawrzeć wiele istotnych kwestii formalnych. W tej sprawie zdecydowanie rozsądnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonego adwokata.

 

Po tym pozostaje Ci już jedynie czekać na odpowiedź drugiej strony i właściwie przygotować się do czekających Cię rozpraw. No właśnie – jak to zrobić?

 

Jak przygotować się do rozprawy o rozwód?

 

Rozprawa rozwodowa to bardzo poważny krok – co do tego chyba wszyscy się zgadzamy. Nie wystarczy jednak po prostu stawić się w budynku sądu w wyznaczonym terminie, aby odnieść sukces. Choć – skoro już jesteśmy przy tej kwestii – stawienie się na czas, a nawet chwilę przed nim jest bardzo istotne. Nie ryzykuj, że w tym ważnym dniu stracisz czas na szukanie odpowiedniej sali i w efekcie wpadniesz na nią spóźniony. Cofnijmy się jednak do chwili, kiedy wychodzisz z domu. Pamiętaj o tym, że stajesz przed obliczem Sądu, który oceni nie tylko co i w jaki sposób zeznajesz, ale również to jak się prezentujesz. Zadbaj więc o odpowiednią oprawę wizualną – czyta, wyprasowana koszula z krawatem i garnitur zdecydowanie będzie dobrym wyborem. Odwrotnie – skromna garsonka i żakiet to dobry wybór.

 

Zanim opuścisz mieszkanie, nie zapomnij także o zabraniu ze sobą wszystkiego, co może Ci się przydać podczas składania zeznań czy zadawania pytań świadkom (bo owszem, masz do tego pełne prawo). Możesz zabrać ze sobą wydruki dowodów, pozwu czy odręczne notatki, dzięki którym o wiele łatwiej będzie Ci szybko zebrać myśli i odpowiednio zareagować.

 

Zeznając czy przesłuchując świadków, pamiętaj o tym, aby zwracać się zawsze w sposób zrozumiały. Staraj się odpowiadać bez emocji (choć zdaję sobie sprawę z tego, iż nie jest to łatwe), wysławiać się kulturalnie, mówić wyraźnie i względnie powoli. Pamiętaj o tym, że wszystko podczas rozprawy musi zostać zaprotokołowane. Jeśli odpowiadasz – niezależnie czy na pytanie adwokata drugiej strony czy Sądu, pamiętaj o tym, iż odpowiedź zawsze kierujesz do Sądu, używając zwrotu „wysoki Sądzie”. Jeżeli nie jesteś pewien jakiejkolwiek kwestii czy zasadności pytania, które chcesz zadać – zdaj się na swojego pełnomocnika procesowego. W sprawach tak emocjonujących jak ta o rozwód, jego pomoc może się okazać nieoceniona – zarówno z racji doświadczenia, jak i tego, że jest on ją w stanie ocenić swoim chłodnym i w pełni profesjonalnym okiem.

 

 

Radosław Klonowski

wspólnik zarządzający Kancelarii Prawnej Klonowski & Marek sp.k.

rozwody, podziały majątku i sprawy rodzinne

 

Kancelaria prawna Klonowski

tel. +48 22 300 89 89

kom. +48 794 470 000

kom. +48 882 200 100

SMS24: +48 608 500 100

Odwiedź nas w mediach społecznościowych

Polityka prywatności | RODO

Copyright © 2020 - Kancelaria Klonowski