608 500 100

Infolinia:

telefon:

telefon:

SMS24:

od 2001 dla Was

bo każdy ma prawo do najlepszej obrony swych praw

Powrót do strony głównej

Powrót do artykułów

17 czerwca 2022

Jak przygotować się na spotkanie z adwokatem?

Być może zdziwi Cię tytuł tego artykułu. W końcu dlaczego spotkanie z adwokatem miałoby wymagać jakiegokolwiek przygotowania? Zaraz odpowiemy sobie na to pytanie. Postanowiłem napisać tekst na ten temat, ponieważ wielokrotnie spotkałem się już z podejściem moich Klientów, które... działa na ich niekorzyść. Co więcej, powoduje straty! Jak wszyscy wiemy, czas to pieniądz, a osoby, które wybierają opcję umówienia się na spotkanie z prawnikiem bez żadnego przygotowania, niestety, tracą. Dlaczego?

 

Porady prawne Warszawa, Tczew, Nowy Targ, cała Polska – co powinieneś o nich wiedzieć?

 

Wyobraźmy sobie, że masz pewien problem prawny (albo i nawet sobie tego nie wyobrażajmy, skoro czytasz mój wpis, najpewniej taki posiadasz) i umawiasz się na poradę prawną. Zdecydowałeś się na wizytę u adwokata czy radcy prawnego – nawiasem mówiąc, obaj mają identyczne kompetencje – i po prostu na nią przychodzisz. Nie zabierasz ze sobą żadnych dokumentów czy dowodów, które doskonale zobrazują sytuację, w jakiej się znajdujesz. Jako „zwykły” człowiek, który na co dzień nie ma styczności z prawem, nie posługujesz się fachową prawniczą terminologią (i nie ma w tym nic dziwnego), w związku z czym niedokładnie opisujesz swoje prawne kłopoty.

 

Niestety, prawnik nie będzie Ci w stanie pomóc, jeżeli nie zna dokładnie całej sytuacji. Wskutek tego, będziesz musiał zapłacić za poradę prawną i umówić się na drugą, na którą adwokat czy radca prawny zaleci Ci przynieść wszystkie niezbędne dokumenty.

 

Po obu stronach jest to strata czasu – a po Twojej również pieniędzy. W końcu wystarczyłaby jedna porada wstępna, a Twój mecenas mógłby po niej od razu zacząć pracować nad rozwiązaniem Twoich problemów. Na kolejnych spotkaniach moglibyście zaś omawiać postępy w sprawie. Jaki z tego wniosek? Pośpiech to zły doradca, a na każde spotkanie – także to z prawnikiem należy odpowiednio się przygotować. Jak?

 

Co zabrać na spotkanie z adwokatem?

 

Nie mogę wskazać dokładnie wszystkich rzeczy, które powinieneś przynieść nawet na wstępne, pierwsze spotkanie ze swoim prawnikiem, ponieważ zależą one zawsze od konkretnej sytuacji. W jednym przypadku wystarczy pismo, które otrzymałeś pocztą, w innym zaś będziesz musiał ze sobą zabrać całą teczkę dokumentów i jeszcze dodatkowo kilka nośników danych typu pendrive czy telefon ze screenami. Jak więc przygotować się do spotkania? Wystarczy, że odpowiesz sobie na kilka pytań. Zdecydowanie warto poświęcić na to odrobinę czasu.

 

Po co idziesz do prawnika?

 

Najważniejsze pytanie brzmi: co Cię skłania do tego, aby odwiedzić adwokata? Chcesz, aby reprezentował Cię na rozprawie rozwodowej? Nie wiesz, co zrobić z otrzymanym pismem, a może potrzebujesz zredagowania innego? Zastanawiasz się, jakie konsekwencje Ci grożą za popełnienie danego czynu, a może nie wiesz czy opłaca Ci się wytoczyć sprawę w sądzie w skomplikowanej sytuacji? Może masz jeszcze inny kłopot?

 

Jak przedstawia się cała sytuacja?

 

Jeśli ustaliłeś już konkretnie cel wizyty, przejdźmy do tego, co jest Ci niezbędne, aby przedstawić prawnikowi możliwie szczegółowo całą sytuację. Jeśli zamierzasz się rozwieść i wnosić o winę drugiej strony, dobrym rozwiązaniem będzie nawet wypisanie sobie argumentów, które za tym przemawiają. Kolejnym krokiem będzie bowiem napisanie pozwu o rozwód, a do tego mecenas będzie potrzebował wszystkich istotnych informacji o rozpadzie Waszego związku, które trzeba w nim zawrzeć.

 

Pracodawca Cię zwolnił w wyjątkowej sytuacji albo obarczył winą za uszkodzenie firmowego sprzętu i zastanawiasz się, czy miał do tego prawo? Zabierz ze sobą umowę i wszystkie inne dokumenty dotyczące zatrudnienia. Ktoś Cię szantażuje, wysyłając Ci obraźliwe maile? Wydrukuj je wszystkie i przynieś na spotkanie. Chcesz sporządzić umowę sprzedaży i nie wiesz jak to zrobić? Wystarczy, że będziesz miał wszystkie niezbędne informacje o rzeczy, będącej przedmiotem transakcji.

 

Mógłbym tak wymieniać w nieskończoność, bowiem co osoba to sytuacja, a co sytuacja to wyjątkowe okoliczności, ale moje przesłanie jest jedno: na spotkanie z prawnikiem powinieneś wziąć wszystko, co Twoim zdaniem się przyda. Jeśli zaś nie jesteś pewien, co będzie ważne, najlepiej zabierz ze sobą wszystko, co jest lub było związane z określoną sprawą.

 

Spotkanie z adwokatem – inne istotne rady

 

Jako prawnik, który od wielu lat spotyka się z Klientami, mam też dla Ciebie kilka dodatkowych rad, które mogą znacznie usprawnić Twoją współpracę z adwokatem czy radcą prawnym.

 

Pamiętaj o tym, aby na umówione spotkanie zawsze przychodzić punktualnie. Owszem, życie prawnika składa się z ekscytujących wyzwań każdego dnia, ale także wiąże się z napiętym grafikiem. Trzech spóźnionych o dziesięć minut klientów z powodzeniem może się równać brakowi czasu na lunch...

 

Najważniejsze jednak: nie stresuj się, niezależnie od sprawy, z którą przychodzisz. Prawnik też człowiek – a poza tym obowiązuje go tajemnica zawodowa. Wszystko, co powiesz zostanie między Wami. Nigdy nie zatajaj żadnych informacji związanych z problemem. Zaufanie pomiędzy Klientem a prawnikiem to absolutna podstawa sukcesu.

 

 

Radosław Klonowski

wspólnik zarządzający Kancelarii Prawnej Klonowski & Marek sp.k.

rozwody, podziały majątku i sprawy rodzinne

 

Kancelaria prawna Klonowski

tel. +48 22 300 89 89

kom. +48 794 470 000

kom. +48 882 200 100

SMS24: +48 608 500 100

Odwiedź nas w mediach społecznościowych

Polityka prywatności | RODO

Copyright © 2020 - Kancelaria Klonowski