608 500 100
Infolinia:
telefon:
telefon:
SMS24:
Z chwilą zawarcia małżeństwa, pomiędzy mężem i żoną powstaje ustawowa wspólność majątkowa. Mogą oni jednak zawrzeć umowę majątkową małżeńską, w której ustanowią pomiędzy sobą rozdzielność majątkową. Może ona przybrać postać rozdzielności całkowitej, albo też rozdzielności z wyrównaniem dorobków.
Co to jest rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków? W jaki sposób można ją ustanowić? Jakie wywołuje skutki prawne? O wszystkim tym dowiesz się z niniejszego artykułu.
Co do zasady, pomiędzy małżonkami, z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, powstaje z mocy prawa ustrój wspólności ustawowej. Jeśli jego strony chcą jednak, aby ich majątki były przedmiotem odrębnej własności, wówczas mogą zawrzeć umowę majątkową małżeńską. W ten sposób narzeczeni lub małżonkowie mogą ustanowić pomiędzy sobą rozdzielność majątkową. Jedną z jej postaci jest tzw. rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.
W okresie, w którym obowiązuje umowa majątkowa małżeńska, rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków ma dokładnie takie same skutki prawne jak zwykła rozdzielność. Oznacza to, że nie istnieje majątek wspólny jej stron. Każdy ze współmałżonków zachowuje w swoim odrębnym posiadaniu zarówno majątek posiadany przed jej zawarciem, jak i ten który został nabyty później - a więc w trakcie trwania związku małżeńskiego.
Na jej podstawie następuje wyłączenie wspólności majątkowej, w miejsce której tworzy się rozdzielność majątkowa, zaś każdy z małżonków sprawuje samodzielny zarząd swoimi aktywami.
Musisz jednak wiedzieć, że w przeciwieństwie do ustroju zwykłej rozdzielności majątkowej, z chwilą, gdy następuje ustanie ustroju rozdzielności majątkowej poprzez rozwód, małżonek znajdujący się w gorszej sytuacji majątkowej, może wystąpić o wyrównanie dorobku.
Dorobkiem każdego z małżonków jest wzrost wartości jego majątku, który nastąpił od daty zawarcia umowy o ustanowieniu rozdzielności aż do jej ustania. Obejmuje on wszelkie przedmioty majątkowe i prawa - na przykład zakupione mieszkanie czy też samochód.
Jaki jest cel wyrównania dorobku?
Powodem, dla którego strony decydują się na wyrównanie dorobku jest chęć zabezpieczenia interesów tego małżonka, który znajduje się się w gorszej sytuacji finansowej. Może mieć to miejsce, jeśli jeden z nich nie będzie w stanie z różnych przyczyn w trakcie trwania małżeństwa powiększać swojego majątku osobistego, w związku z czym znajdzie się w gorszej sytuacji finansowej. Może to wynikać na przykład z z powodu sprawowania osobistej opieki nad dziećmi czy ciężkiej choroby.
Aby skutecznie wystąpić o wyrównanie dorobku, trzeba najpierw dokładnie obliczyć jego wartość. Następuje to według stanu majątku z chwili ustania rozdzielności majątkowej i według cen z chwili dokonywanie rozliczenia pomiędzy współmałżonkami.
Obliczenia dorobku dokonuje się tego według ściśle określonych zasad, wskazujących co można zaliczyć na jego poczet, a czego nie.
Do dorobku dolicza się:
darowizny dokonane przez jednego z małżonków, z wyłączeniem darowizn na rzecz ich wspólnych zstępnych oraz drobnych zwyczajowo przyjętych darowizn na rzecz innych osób,
usług świadczonych osobiście przez jednego z małżonków na rzecz majątku drugiego małżonka,
nakładów i wydatków na majątek jednego małżonka dokonanych z majątku drugiego z nich.
Jeżeli umowa majątkowa małżeńska nie stanowi inaczej, do dorobku nie wlicza się:
zaliczanych do majątku osobistego przedmiotów nabytych przed zawarciem umowy majątkowej i odziedziczonych przez małżonka,
przedmiotów przekazanych mu w drodze darowizny lub zapisu,
praw niezbywalnych, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, np. prawa odkupu, prawa pierwokupu, prawa dożywocia, służebności osobistej,
przedmiotów uzyskanych z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków.
praw autorskich oraz praw pokrewnych,
praw własności przemysłowej,
innych praw twórcy, nabytych w zamian za wszystkie te prawa majątkowe.
Gdy ustaje rozdzielność majątkowa, wówczas małżonek, którego stan majątkowy jest mniejszy, może wystąpić z żądaniem wyrównania dorobków. Dokonuje się tego przez zapłatę kwoty pieniężnej w odpowiedniej wysokości lub przeniesienie prawa. Wskutek tego, wraz z wyrównaniem dorobków, następuje usunięcie dysproporcji pomiędzy majątkami małżonków.
Małżonek, na którym ciąży obowiązek wyrównania dorobków, co do zasady, nie może zwolnić się z takiej powinności. Może zgłosić żądanie wyrównania dorobku przez drugiego małżonka jedynie z ważnych powodów.
W razie braku porozumienia między stronami co do sposobu lub wysokości wyrównania, w sprawie rozstrzyga sąd.
Radosław Klonowski
wspólnik zarządzający Kancelarii Prawnej Klonowski & Marek sp.k.
rozwody, podziały majątku i sprawy rodzinne
Kancelaria prawna Klonowski
tel. +48 22 300 89 89
kom. +48 794 470 000
kom. +48 882 200 100
SMS24: +48 608 500 100
Odwiedź nas w mediach społecznościowych
Copyright © 2020 - Kancelaria Klonowski