608 500 100

Infolinia:

telefon:

telefon:

SMS24:

od 2001 dla Was

bo każdy ma prawo do najlepszej obrony swych praw

Powrót do strony głównej

Powrót do artykułów

17 czerwca 2022

Sprawy rodzinne – z adwokatem czy bez?

Sprawy rodzinne powiązane z kwestiami prawnymi zaliczają się do tych niebywale delikatnych. Jeżeli toczą się w sądzie, najczęściej dotyczą rozwodu, podziału majątku czy też przyznania opieki nad dziećmi. Wszystkie te kwestie regulują stosunki pomiędzy krewnymi i wpływają na ich codzienne funkcjonowanie oraz życie. Możemy więc z całą pewnością stwierdzić, że ciężko podejść do nich bez emocji. Bądź co bądź, jeżeli się rozwodzisz, oznacza to, że kończysz pewien etap w swoim życiu. Jeśli dzielisz majątek, musisz ustalić, co z posiadanych przez siebie dóbr, na które do tej pory pracowaliście wspólnie, chcesz zatrzymać... W tego rodzaju sytuacjach ciężko o zachowanie spokoju. Czy adwokat w sprawach rodzinnych jest potrzebny?

 

Sprawy rodzinne – czy zatrudnić adwokata?

 

Jeżeli czeka Cię sprawa w Sądzie, zapewne zastanawiasz się, czy potrzebujesz adwokata albo radcy prawnego, bowiem – jak zapewne wiesz – obaj mają dokładnie takie same uprawnienia. Jako ciekawostkę, zdradzę Ci, że do roku 2015 radcy nie mogli występować w sądzie jako obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych. Od tego czasu na szczęście się to zmieniło. Wracając jednak do naszego dylematu, zastanówmy się nad tym czy warto zatrudnić takiego specjalistę.

 

Adwokat do spraw rodzinnych – kiedy jest potrzebny?

 

Szczerze mówiąc... odpowiedź na to pytanie jest trudna. I – przede wszystkim – powinieneś spróbować udzielić jej sobie samodzielnie po odpowiednim zastanowieniu się nad tym, czy chcesz podjąć ryzyko i reprezentować się w Sądzie samodzielnie. Mógłbym Ci napisać, iż adwokata dobrze jest zatrudnić w skomplikowanych i trudnych sprawach – jednak które z zakresu prawa rodzinnego do takich nie należą? No właśnie. Co jest naturalne, dla każdej osoby jego sprawa w Sądzie wiąże się z mnóstwem emocji, przeżyć i komplikacji. W końcu stawia kreskę za jednym z etapów życia, otwierając kolejny. Właśnie dlatego mogę Ci podpowiedzieć, że w takiej sytuacji, która nigdy nie jest prosta, powinieneś poważnie zastanowić się nad reprezentacją przez profesjonalnego pełnomocnika.

 

Ile kosztuje adwokat od spraw rodzinnych?

 

Wstępna konsultacja u radcy prawnego albo adwokata w sprawie rodzinnej będzie Cię kosztować zazwyczaj od 200 do 500 zł – w zależności od tego, w jakim mieście udajesz się na poradę prawną. Co oczywiste, czym większe miasto, tym może być drożej. Jeżeli nie jesteś pewien, ile kosztuje porada prawna, zawsze możesz o to zapytać w trakcie umawiania się na nią przez telefon czy Internet.

 

Po pierwszej poradzie kolejnym kosztem będzie zredagowanie odpowiednich pism. Może to być pozew o rozwód, odpowiedź na niego, pozew o alimenty... etc. Słowem mówiąc, wszystko, co powinno być napisane w maksymalnie dokładny i profesjonalny sposób, ponieważ zaważy w znacznym stopniu na kształcie Twojego przyszłego życia. Tutaj już nie będę podawać widełek cenowych, bowiem cena za zredagowanie pozwu, wniosku czy dokumentu zależy przede wszystkim od stopnia skomplikowania danej sprawy. Może to być zarówno kilkaset złotych, jak i kilka tysięcy.

 

Odrębną kwestią jest jeszcze reprezentowanie klienta w trakcie spraw w Sądzie. Cena za tego rodzaju usługę zazwyczaj zależy od ilości posiedzeń Sądu, złożoności danej sprawy oraz ilości koniecznych do przeprowadzenia dowodów.

 

Być może koszty wydają Ci się na pierwszy rzut oka wysokie, jednak pamiętaj o tym, że sprawy rodzinne są bardzo ważkie. Nieumiejętnie zredagowane pismo, niewłączenie do sprawy zasadnych dowodów czy niedotrzymanie terminów może Cię słono kosztować – i to o wiele więcej, niż zainwestowanie w dobrego adwokata czy radcę prawnego. Tak naprawdę jest to inwestycja w Twoją pewną przyszłość.

 

Sprawy rodzinne bez adwokata

 

Oczywiście masz jednak możliwość podjęcia ryzyka i zdecydowania się na niezatrudnianie pełnomocnika procesowego. W takim przypadku musisz jednak pamiętać o wielu istotnych kwestiach, które niestety bardzo często umykają osobom niemającym na co dzień styczności z prawem wśród mnóstwa prawniczych kruczków i niuansów. Powinieneś jednak przygotować się przede wszystkim na kilka najważniejszych rzeczy...

 

Zawsze w terminie

 

Nie unikniesz zapoznania się z przepisami w mniejszym lub większym stopniu, w zależności od tego, o co toczy się Twoja sprawa. Będziesz musiał dowiedzieć się, w przeciągu ilu dni powinieneś odpowiedzieć na otrzymany pozew czy inne pismo, jak właściwie policzyć taką datę, czy kiedy wprowadzić do sprawy odpowiednie dowody. Nie mówiąc już o tym, co właściwie może posłużyć w tym przypadku za dowód. Na apelację prawo także przewiduje ściśle określony czas. Koniecznością będzie także ustalenie, gdzie i kiedy ją wnieść. A to tak naprawdę tylko czubek góry lodowej, związanej z tym, aby zawsze ściśle trzymać się wyznaczonych terminów...

 

Przebieg rozprawy

 

Zupełnie odrębną kwestią jest jeszcze właściwe zachowanie podczas rozpraw sądowych. Skoro nie masz profesjonalnego pełnomocnika, to na Tobie będzie spoczywać przesłuchanie strony przeciwnej czy wystąpienie z wnioskami dowodowymi. W tak emocjonujących, bo w końcu ściśle związanych z Twoim życiem, Waszym życiem sprawach, zdecydowanie nie należy to do najprostszych.

 

Konsekwencje

 

Na koniec pozostaje Ci jeszcze apelacja czy odwołanie od wyroku, który zapadł. W jakich przypadkach można to jednak zrobić? Ile razy? I czy właściwie warto?

 

Jak sam widzisz, kwestie do rozstrzygnięcia mnożą się w ułamku chwili. A to tylko część z kwestii, o które będziesz musiał zadbać, decydując się na samodzielne przejście sprawy rodzinnej w Sądzie. Jeżeli nie jesteś pewien, co do tego, którą opcję wybrać – z adwokatem czy bez – zdecydowanie warto umówić się do niego chociaż na jedną poradę, w trakcie której ustalisz, która opcja będzie w Twoim przypadku rozsądniejszym rozwiązaniem.

 

 

Radosław Klonowski

wspólnik zarządzający Kancelarii Prawnej Klonowski & Marek sp.k.

rozwody, podziały majątku i sprawy rodzinne

 

Kancelaria prawna Klonowski

tel. +48 22 300 89 89

kom. +48 794 470 000

kom. +48 882 200 100

SMS24: +48 608 500 100

Odwiedź nas w mediach społecznościowych

Polityka prywatności | RODO

Copyright © 2020 - Kancelaria Klonowski