608 500 100

Infolinia:

telefon:

telefon:

SMS24:

od 2001 dla Was

bo każdy ma prawo do najlepszej obrony swych praw

Powrót do strony głównej

Powrót do artykułów

13 sierpnia 2022

Czy syndyk może sprzedać cały majątek?

Jak wspominałem już w swoich poprzednich tekstach, zasady upadłości konsumenckiej są dość liczne, jednak... nie do końca skomplikowane. W momencie ogłoszenia upadłości cały Twój majątek stanie się tak zwaną masą upadłości. To właśnie nią będzie zarządzał syndyk. Jego obowiązkiem jest jej likwidacja. Środki, które zostaną w ten sposób uzyskane, zostaną podzielone pomiędzy Twoich wierzycieli. „Oddanie” syndykowi majątku oraz jego likwidacja to koszt, który musisz ponieść, jeśli liczysz na umorzenie wszystkich Twoich zobowiązań. Powinieneś jednak wiedzieć, że nie zawsze każdy ze składników Twojego majątku może podlegać likwidacji.

 

 

Przeczytaj także: "Jak przygotować się na pierwsze spotkanie z syndykiem?" 

 

Co syndyk zalicza do masy upadłości?

 

Masą upadłości możemy nazwać wszystkie Twoje aktywa. Skład masy upadłości z kolei w trakcie całego postępowania upadłościowego cały czas się zmienia. Na samym początku do składu masy upadłości syndyk wlicza każdy ze składników Twojego mienia w chwili, w której zostanie ogłoszona upadłość konsumencka. Co ważne, zupełnie nieważne jest wówczas to, czy dana rzecz jest aktualnie w posiadaniu Twoim czy też kogoś innego. Oprócz tego, skład masy upadłości może się zwiększyć o cały majątek, jaki nabyłeś, kiedy postępowanie upadłościowe już trwało – możesz chociażby w tym czasie dostać spadek czy darowiznę.

 

Skąd jednak właściwie syndyk wie, co dokładnie powinno wejść w skład masy upadłości? Jak już wiesz z mojego innego, wyżej wspomnianego artykułu, najpierw syndyk musi przeanalizować złożony przez Ciebie wniosek o upadłość konsumencką. Kolejnym krokiem jest wskazanie i wydanie przez Ciebie całego majątku. Pamiętaj o tym, że wszystkie informacje, które przekażesz działającemu pod pieczą Sądu syndykowi, powinny być zgodne z prawną i szczegółowe. Jeśli będziesz próbował cokolwiek zataić, postępowanie może nawet zostać umorzone... Oprócz tego, syndyk kieruje także zapytania do różnego rodzaju instytucji – chociażby KRS czy banków. Dzięki temu może ustalić, czy informacje, które przekazałeś są kompletne oraz prawdziwe.

 

Czy syndyk może sprzedać rzeczy niezbędne do życia?

 

Musisz wiedzieć, że do masy upadłości nie zalicza się mienie, które jest wyłączone z egzekucji. Syndyk nie ma więc prawa do sprzedaży rzeczy, które są niezbędne dla egzystencji Twojej i Twoich najbliższych. Tutaj jednak rodzi się dylemat dotyczący tego, jakie składniki majątku możemy uznać za niezbędne. To syndyk ocenia, czy każdy przedmiot jest Ci niezbędny do tego, by zaspokoić najważniejsze potrzeby egzystencjonalne. Zdecydowanie do takich sprzętów możemy zaliczyć wszelkiego rodzaju urządzenia sanitarne, kuchenne, czy takie, które powinny znajdować się w każdym domu lub mieszkaniu. Wiedz jednak o tym, że nie mogą być to „składniki z wyższej półki”, które są znacznie droższe od przedmiotów tej kategorii. Tak samo potraktowane zostaną chociażby komputer, laptop, telewizor czy telefon.

 

W skład masy upadłości nie wliczamy oczywiście ubrań codziennych, pościeli albo bielizny – oczywiście w ilości niezbędnej dla Ciebie i Twojej rodziny. Syndyk nie „dotyka się” również przedmiotów związanych z czczeniem religii, osobistych odznaczeń oraz Twoich dokumentów – zarówno prywatnych, jak i urzędowych, które są związane z Twoimi najbliższymi i Tobą. Tak więc, jeśli na przykład posiadasz jakiś puchar czy medal o wartości emocjonalnej, zostanie on wyłączony z masy upadłości. Jeśli jednak będzie to element kolekcjonerski, może zostać poddany likwidacji.

 

Czy auto wchodzi do masy upadłości?

 

Niestety, ale odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Nie możemy mieć w tej kwestii żadnych wątpliwości. Zupełnie nieistotny jest fakt, czy samochód jest Ci konieczny do wykonywania pracy – nawet, jeżeli zarabiasz jako taksówkarz. Syndyk ma prawo zlikwidować wszystkie samochody, które do Ciebie należą.

 

Z kolei z masy upadłości wyłączamy rzeczy czy narzędzia, które są konieczne do tego, abyś mógł pracować. Bardzo istotne jest więc to, aby syndyk już na początku wiedział, jaki zawód wykonujesz. Dla przykładu, jeżeli pracujesz w sklepie, ale w wolnych chwilach zajmujesz się wytwarzaniem przedmiotów z ceramiki, wyposażenie Twojego prywatnego warsztatu zostanie zlikwidowane.

 

Syndyk nie powinien za to likwidować rzeczy, które służą do edukowania się. Co ważne, nie chodzi tutaj jedynie o dłużników aktualnie uczące się, ale także również o tych, którzy prowadzą różnego rodzaju zajęcia edukacyjne. Do masy upadłości nie zaliczymy zatem drukarki czy komputera.

 

Kiedy zgłosić wniosek o wyłączenie z masy upadłości?

 

Nawet, jeśli przydzielony Twojej sprawie syndyk włączy jakiś przedmiot do masy upadłości, zawsze pozostaje Ci możliwość wystąpienia z wnioskiem o to, aby go z niej wyłączyć. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których syndyk źle zakwalifikuje rzecz, która do Ciebie należy – podczas gdy tak naprawdę jest ona własnością kogoś innego. Właśnie wtedy powinieneś jak najszybciej wystąpić ze wnioskiem o wyłączenie z masy upadłości tego przedmiotu.

 

Nie jest to jednak jedyny wypadek, w którym powinieneś go zgłosić. Jest to możliwe również w przypadku rzeczy, które do Ciebie należą. Aby jednak taki wniosek został przyjęty, muszą zostać spełnione w tym samym czasie dwa warunki:

  • syndyk wiele razy próbował sprzedać ową rzecz, ale nie odniósł sukcesu;

  • dany przedmiot pozostający wciąż w składzie masy upadłości ma dużą wartość, co jest niekorzystne dla Twoich wierzycieli.

 

Z moich doświadczeń wynika, że taką właśnie metodą zazwyczaj można wyłączyć przedmioty ze składu masy upadłości, których jesteś współwłaścicielem. Na przykład, nikt raczej nie chciałby kupić tylko ułamkowej części nieruchomości, która w dodatku jest obciążona hipoteką. Sprzedaż połowy auta również raczej nie jest możliwa. Jeśli zaś takie przedmioty dalej będą w składzie masy upadłości, będzie to negatywnie oddziaływać na długość i stopień, w którym można zaspokoić roszczenia wierzycieli.

 

 

Radosław Klonowski

wspólnik zarządzający Kancelarii Prawnej Adwokatów i Radców Prawnych Klonowski & Marek sp.k.

upadłość konsumencka, układ konsumencki, upadłość przedsiębiorcy, sprawy restrukturyzacyjne i upadłościowe

 

Kancelaria prawna Klonowski

tel. +48 22 300 89 89

kom. +48 794 470 000

kom. +48 882 200 100

SMS24: +48 608 500 100

 

Odwiedź nas w mediach społecznościowych

Polityka prywatności | RODO

Copyright © 2020 - Kancelaria Klonowski