608 500 100

Infolinia:

telefon:

telefon:

SMS24:

od 2001 dla Was

bo każdy ma prawo do najlepszej obrony swych praw

Powrót do strony głównej

Powrót do artykułów

13 czerwca 2022

Jak się rozwieść?

Wydawać by się mogło, że wzięcie rozwodu wcale nie jest takie skomplikowane. Jak można czasem przeczytać w powieściach czy zobaczyć w serialu, wystarczy napisać pozew, udać się do Sądu i już – załatwione. Rzeczywistość niestety bardzo często wygląda zupełnie inaczej. Jedno spodziewane posiedzenie Sądu zmienia się w pięć, rozprawy są zacieklejsze, niż na początku... a więc teoria całkowicie rozmija się z praktyką.

 

O tym, jak wygląda aktualna procedura rozwodowa, pisałem już w innym artykule – zapraszam do jego lektury, jeśli chcesz się tego dowiedzieć LINK, w poniższym tekście z kolei chciałbym odpowiedzieć Ci na pytanie jak się rozwieść możliwie szybko i bezboleśnie?

 

Szybki rozwód – czy to możliwe?

 

Zasada jest prosta i osobom, które rozwodziły się już wcześniej, zdecydowanie znana – czym sprawa jest mniej skomplikowana, tym krócej potrwa. Jeśli jednak nie masz w tej materii żadnego doświadczenia, najlepszym rozwiązaniem będzie współpraca z doświadczonym prawnikiem, który postara się o to, aby cały proces nie potrwał wieków, a przy tym był możliwie jak najmniej bolesny – i to dla obu stron.

 

Moi Klienci bardzo często pytają mnie, czy szybki rozwód jest możliwy. Odpowiadam, iż tak naprawdę nie ma czegoś takiego, bowiem wszystko zależy od wielu okoliczności towarzyszącej danej sprawie. Każda z nich jest zupełnie inna. Jeżeli jednak chciałbyś maksymalnie skrócić cały proces, powinieneś skupić się na przestrzeganiu kilku najważniejszych zasad. Oto one...

 

Zastanów się dokładnie, czy faktycznie chcesz się rozwieść

 

Jak już pewnie wiesz z mojego innego wpisu (Jak przygotować się do rozwodu), w pierwszej kolejności sędzia zapyta Cię o to, czy rzeczywiście chcesz się rozwieść. Jeśli wciąż się wahasz, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości – spróbuj najpierw terapii czy mediacji. Pamiętaj, że jeżeli Sąd zobaczy, że któreś z Was nie jest pewne swojej decyzji, zacznie właśnie od tego – a to jedynie wydłuży cały proces.

 

Zastanów się czy jest jeszcze między Wami więź uczuciowa

 

Podobnie jak w punkcie powyższym – bardzo ważne jest rozważenie, czy nie warto jednak spróbować naprawić swojego związku. A może pozostanie w nim przez wzgląd na dzieci, chociażby na okres próbny, to lepsza decyzja, niż rozwód?

 

Dobrze sporządź pozew o rozwód

 

Powtarzałem już kilkukrotnie w swoich wpisach, że właściwie napisany pozew to właściwie podstawa. Bez tego ani rusz. Jeśli pismo będzie sporządzone kiepsko czy nie będzie zawierało jakiegokolwiek istotnego elementu, Twoja pozycja stanie się osłabiona już na samym starcie – a w najgorszym przypadku, pozew zostanie po prostu odrzucony z powodu braków formalnych. W pozwie musisz opisać powody, które sprawiają, że chcesz rozwodu oraz przedstawić dowody na poparcie swoich tez. Istotne będą załączniki, powołanie świadków i odpowiednia konstrukcja pisma. Jeśli masz co do niej jakiekolwiek wątpliwości, służę radą.

 

Nie zapomnij opłacić pozwu

 

Od pozwu rozwodowego należy uiścić odpowiednią opłatę na konto Sądu, do którego go składasz. Aktualnie wynosi ona 600 zł. Jeżeli nie wpłacisz owej kwoty na rachunek bankowy i nie dołączysz do pozwu potwierdzenia przelewu, cała procedura może potrwać o wiele dłużej.

 

Nie wnoś o orzeczenie winy współmałżonka

 

Jeżeli zależy Ci na tym, aby proces rozwodowy trwał jak najkrócej, zrezygnuj z wskazywania winy drugiego małżonka. Próby jej udowodnienia niekiedy zajmują... nawet i kilkanaście rozpraw. A powiem Ci z doświadczenia, iż zazwyczaj i tak spełzają na niczym, bowiem za rozpad małżeństwa – jak najczęściej orzekają Sądy – w jakimś stopniu odpowiadają obie strony. Choć rzeczywistość często się z tym rozmija, zastanów się, czy warto tracić czas i nerwy na kolejne posiedzenia Sądu, w trakcie których będziecie „obrzucać się błotem”.

 

Nie wnioskuj o zbyt wysokie alimenty na małoletnie dziecko

 

W pozwie o rozwód możesz również wystąpić o alimenty na Wasze dziecko w określonej przez siebie kwocie. Oczywistym jest, iż są one należne – jednak jeżeli liczba, którą podasz będzie bardzo wysoka, cała procedura rozwodowa znacznie się przeciągnie. To Twoim obowiązkiem będzie udowodnienie, że jest ona zasadna... a to może potrwać.

 

Nie walcz bezzasadnie o kwestię władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem

 

Jeśli macie dziecko, orzekając rozwód, Sąd wskaże również, jak powinna wyglądać Wasza opieka nad nim. Może na przykład wskazać, iż u Ciebie dziecko będzie w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki, a u drugiej strony w środy, soboty i niedziele – wakacjami zaś „podzielicie się” po połowie. Jeżeli nie ma przeciwwskazań (takich jak chociażby nieodpowiedzialne podejście do opieki drugiej strony), zgódź się na warunki zaproponowane przez Sąd lub zawczasu omów z małżonkiem propozycję planu wychowawczego.

 

 

Radosław Klonowski

wspólnik zarządzający Kancelarii Prawnej Klonowski & Marek sp.k.

rozwody, podziały majątku i sprawy rodzinne

 

Kancelaria prawna Klonowski

tel. +48 22 300 89 89

kom. +48 794 470 000

kom. +48 882 200 100

SMS24: +48 608 500 100

Odwiedź nas w mediach społecznościowych

Polityka prywatności | RODO

Copyright © 2020 - Kancelaria Klonowski