608 500 100
Infolinia:
telefon:
telefon:
SMS24:
Podział majątku po rozwodzie jest bardzo istotną kwestią. To właśnie w tym momencie możecie odpowiednio rozdysponować wszystkie dobra, które do tej pory zgromadziliście. Oczywiście, istnieje także opcja podziału majątku przed rozwodem, jednak jak wskazuje moja praktyka, znacznie częściej wybieranym rozwiązaniem jest dokonanie tego już po oficjalnym zakończeniu związku małżeńskiego. Jak wygląda podział majątku wspólnego krok po kroku? Zaraz Ci podpowiem.
O tym, czym jest majątek wspólny oraz w jaki sposób najlepiej będzie go podzielić, pisałem już w artykułach "Podział majątku po rozwodzie" oraz "Rozwód a majątek małżeński" – zapraszam do ich przeczytania. W tym wpisie omówimy sobie jeszcze krótko najważniejsze związane z podziałem majątku małżeńskiego kwestie. Wspólny majątek trzeba bowiem podzielić tak, aby żadna ze stron nie była pokrzywdzona.
W momencie, w którym wstępujesz w związek małżeński, pomiędzy Tobą a mężem czy żoną tworzy się małżeńska wspólność ustawowa. Co to oznacza? Jak już pewnie wiesz z poprzednich moich wpisów, każda rzecz, którą kupicie za wspólne pieniądze czy kwoty, które zarobicie, będą się zaliczać właśnie do majątku wspólnego. Pamiętaj jednak o tym, że nie w każdym małżeństwie musi panować wspólność majątkowa. Jeśli Ty czy Twój współmałżonek wyrazi takie życzenie, możecie zachować swoje własne majątki na "swoje własne konto". Można to zrobić na przykład poprzez zawarcie umowy majątkowej – najlepiej u notariusza.
Jeśli nie zdecydujecie się na powyższy krok, o rozdzielności majątkowej pomiędzy Tobą a współmałżonkiem będzie można mówić dopiero w chwili, w której wyrok rozwodowy się uprawomocni. Wiedz jednak, że wcale nie znaczy to, że... każda rzecz podczas małżeństwa była wspólna. Polskie prawo wyróżnia kilka składników, które zaliczyć można jedynie na majątek osobisty jednego z małżonków. Mam tutaj na myśli na przykład to, co odziedziczył czy co nabył jako darowiznę. Za wspólne nie możecie również uznać takich elementów, które małżonek czy małżonka nabył przed wzięciem ślubu. Jeśli kupił wówczas samochód, po ślubie w dalszym ciągu będzie to jego własność – a nie własność wspólna. Takich rzeczy oczywiście nie będzie więc obejmować postępowanie o podział majątku.
Kiedy weźmiecie rozwód, a więc wspólność majątkowa się zakończy, będziecie mogli dokonać podziału majątku wspólnego. Pamiętaj o tym, że nie ma takiej możliwości, kiedy wspólność ustawowa jeszcze trwa.
Pewnie wiesz już, że podział majątku po rozwodzie, może zostać między Wami dokonany na dokładnie dwa sposoby. W grę wchodzi sprawa w sądzie albo podpisanie ugody z byłym małżonkiem. Który z nich jest lepszy?
Jeżeli zdecydujesz się na ugodę, zdecydowanie cały proces będzie o wiele mniej kosztowny i krótszy. Oprócz tego, jeżeli podczas negocjacji będziesz mieć wsparcie profesjonalnego adwokata czy radcy prawnego, mogą się okazać o wiele bardziej korzystnym dla Ciebie rozwiązaniem, niż proces sądowy, który jednak ma to do siebie, że bardzo często trudno przewidzieć jego rezultat.
Zapewne obawiasz się, że w Twoim przypadku nie ma takiej opcji jak podpisanie ugody z byłym mężem czy byłą żoną. Jeżeli pozostajecie w konflikcie, może Ci się wydawać, że ten czy ta zdecydowanie nie wyrazi na to zgody. Może się jednak okazać, że... zdecydowanie istnieje taka możliwość. Z mojej praktyki wynika, że całkiem sporo osób myśli w ten sposób, a jednak kończy z zawartą korzystną ugodą. Być może wystarczy odpowiednie pokierowanie negocjacjami. W końcu, póki co, podział majątku po rozwodzie to dla Twojego byłego współmałżonka rzecz odległa, którą być może nie chce się jeszcze przejmować, ani zajmować. Być może nawet o tym nie myśli, czy nie chce o tym rozmawiać. W związku z tym, jeżeli chcesz go namówić na zawarcie ugody, zasygnalizuj mu, że sprawa w sądzie i podział majątku to bardzo delikatne i pilne kwestie.
Dobrym rozwiązaniem będzie wysłanie mu wezwania do podziału majątku. Mogę pomóc Ci je przygotować, a nawet przesłać je do małżonka czy małżonki w Twoim imieniu – jako Twój pełnomocnik. Oczywiście, możesz zrobić to sam, choć weź pod uwagę fakt, iż pismo przesłane przez radcę prawnego czy adwokata, wydaje się być bardziej oficjalne, w związku z czym ma większą szansę odnieść pożądany przez Ciebie rezultat.
Radosław Klonowski
wspólnik zarządzający Kancelarii Prawnej Klonowski & Marek sp.k.
rozwody, podziały majątku i sprawy rodzinne
Kancelaria prawna Klonowski
tel. +48 22 300 89 89
kom. +48 794 470 000
kom. +48 882 200 100
SMS24: +48 608 500 100
Odwiedź nas w mediach społecznościowych
Copyright © 2020 - Kancelaria Klonowski