608 500 100

Infolinia:

telefon:

telefon:

SMS24:

od 2001 dla Was

bo każdy ma prawo do najlepszej obrony swych praw

Powrót do strony głównej

Powrót do artykułów

04 czerwca 2022

Rozwód z winy obojga małżonków

Rozwód z winy obojga małżonków jest swoistą „odmianą” rozwodu przeprowadzanego z orzeczeniem o winie. W tym wypadku Sąd nie stwierdza jej w odniesieniu tylko do jednej ze stron, ale obciąża nią obydwoje współmałżonków.

 

Co to jest rozwód z orzeczeniem o winie obojga małżonków? Kiedy Sąd go orzeknie? Czym się różni od rozwodu z orzeczeniem o winie jednego ze współmałżonków?

 

Co to jest rozwód z orzeczeniem o winie obojga małżonków?

 

Rozwód z orzeczeniem o winie obojga małżonków niczym nie różni się od rozwodu z orzeczeniem o winie tylko jednego z nich.

 

W tego rodzaju sprawach, Sąd może orzec:

  • winę męża,

  • winę żony,

  • winę obojga małżonków.

 

Rozwód z winy obu stron, następuje wtedy, gdy każde z małżonków przyczyniło się do rozkładu pożycia. Tego rodzaju orzeczenie zapada w sprawach rozwodowych najczęściej i wtedy, gdy małżonkowie wzajemnie obwiniają się o doprowadzenie do rozwodu.

 

Kiedy Sąd orzeknie winę obojga małżonków?

 

Musisz wiedzieć, że jeśli jakiekolwiek zarzuty każdej ze stron zostaną potwierdzone w toku postępowania rozwodowego, nawet w niewielkim tylko stopniu, wówczas Sąd będzie zobowiązany do wydania wyroku, w którym obciąży odpowiedzialnością za rozpad związku jego obie strony.

 

Rozwód z winy obu stron zapadnie zawsze wtedy, gdy zachowanie każdego z małżonków doprowadziło do rozpadu pożycia. I co bardzo ważne, nie ma najmniejszego znaczenia, który z nich bardziej się do tego przyczynił.

 

Wynika to z faktu, iż przepisom Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w kontekście rozkładu życia małżeńskiego nie jest znane pojęcie winy większej lub mniejszej.

 

Z praktyki orzeczniczej wynika w sposób jednoznaczny, że dla przypisania winy wystarczy każde zachowanie strony, które zasługuje na negatywną ocenę i w jakimkolwiek stopniu przyczyniło się do rozkładu pożycia małżeńskiego.

 

Wyrok rozwodowy orzeczony z winy obu stron jest wynikiem postępowania rozwodowego, z którego wynika, że do rozkładu pożycia małżeńskiego i naruszenia obowiązków małżeńskich małżonkowie doprowadzili razem. Przyczynili się do tego swoimi działaniami czy zaniechaniami w jakimkolwiek stopniu, gdyż - tak jak zostało to wskazane powyżej - stopień zawinienia występujący po stronie każdego z małżonków pozostaje bez znaczenia dla rozwiązania małżeństwa z winy obu stron.

 

Podkreślić ponownie trzeba, że nawet nierówny stopień winy małżonków nie stanowi przeszkody do uznania ich współwinnymi rozkładu pożycia. Małżonek, który zawinił powstanie jednej z wielu przyczyn rozkładu, musi być uznany za współwinnego, chociażby drugi małżonek dopuścił się wielu i to cięższych przewinień.

 

Czym różni się rozwód z orzeczeniem o winie obojga małżonków od rozwodu z winy jednego z nich?

 

Podobnie, jak w przypadku innych postępowań rozwodowych, różnica sprowadza się do zakresu obowiązku alimentacyjnego.

 

W myśl obowiązujących przepisów prawa - małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania. Zakres tego obowiązku wyznaczają usprawiedliwione potrzeby uprawnionego oraz możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego.

 

Co te pojęcia oznaczają, pisałem już w innych artykułach.

- rozwód za porozumieniem stron

- rozwód bez orzekania o winie

- rozwód z orzeczeniem o winie  

 

Musisz wiedzieć, że obowiązek jednego małżonka do dostarczania środków utrzymania drugiemu małżonkowi po rozwiązaniu małżeństwa, wyprzedza obowiązek alimentacyjny obciążający jego krewnych. Oznacza to, że współmałżonek będzie się musiał wywiązywać ze swego obowiązku w pierwszym rzędzie, nawet, gdy do alimentów na rzecz uprawnionego będą też zobowiązani na przykład jego rodzice czy rodzeństwo. 

 

Pamiętać więc musisz, że przy rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód z winy obu stron między rozwiedzionymi małżonkami istnieje wzajemny obowiązek alimentacyjny.

 

Jak długo?

 

W tym względzie trzeba przypomnieć, że:

  • obowiązek alimentacyjny wygasa w razie zawarcia przez uprawnionego małżonka nowego małżeństwa,

  • w przypadku, gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, wówczas obowiązek alimentacyjny wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Sąd jednak może, ze względu na wyjątkowe okoliczności i na żądanie uprawnionego, dokonać przedłużenia istnienia obowiązku alimentacyjnego.

 

Czy rozwód z winy obojga małżonków wpływa na opiekę nad dziećmi, alimenty oraz podział majątku?

 

Na tak zadane pytanie trzeba odpowiedzieć przecząco. Tak jak w przypadku rozwodu z orzeczeniem winy jednej ze stron, rozwód z winy obojga z nich nie ma żadnego wpływu na kształt opieki nad dziećmi, wysokość alimentów oraz sposób podziału majątku wspólnego.

 

Czy ma sens wnoszenie o orzeczenie rozwodu z winy obu stron?

 

Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań danego przypadku. W pewnych bowiem okolicznościach wnoszenie o orzeczenie rozwodu z winy obu stron ma sens.

 

Kiedy tak się dzieje?

 

Mianowicie w sytuacji, w której nie jesteś w stanie mieć nadziei na uzyskanie stwierdzenia wyłącznej winy swojego współmałżonka, a jednocześnie przewidujesz, że po rozwodzie będziesz mógł się znaleźć w stanie niedostatku. Może to wynikać ze stanu Twojego zdrowia, czy też różnych innych przyczyn.    

 

W takim wypadku rozwód z winy obu stron będzie dla Ciebie korzystny, gdyż drugiego, współwinnego małżonka będzie obciążał na Twoją rzecz obowiązek alimentacyjny.

 

 

Radosław Klonowski

wspólnik zarządzający Kancelarii Prawnej Klonowski & Marek sp.k.

rozwody, podziały majątku i sprawy rodzinne

 

Kancelaria prawna Klonowski

tel. +48 22 300 89 89

kom. +48 794 470 000

kom. +48 882 200 100

SMS24: +48 608 500 100

Odwiedź nas w mediach społecznościowych

Polityka prywatności | RODO

Copyright © 2020 - Kancelaria Klonowski