608 500 100

Infolinia:

telefon:

telefon:

SMS24:

od 2001 dla Was

bo każdy ma prawo do najlepszej obrony swych praw

Powrót do strony głównej

Powrót do artykułów

13 sierpnia 2022

O upadłości konsumenckiej w konkretach. Upadłość konsumencka krok po kroku

Upadłość konsumencka jest procesem, który umożliwia rozpoczęcie nowego etapu w życiu dzięki odcięciu się od długów i zobowiązań, których nie jesteś w stanie już dłużej spłacać. Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu postępowaniu nie będziesz również musiał już dłużej borykać się z problemem windykatorów i komorników. Aby jednak zyskać "czystą kartę", powinieneś pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które wskażę Ci poniżej...

 

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

 

Upadłość konsumencka nie jest niestety przeznaczona dla każdego. Mogą ją ogłosić osoby fizyczne, które dysponują pełnią zdolności prawnych. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w artykule: Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

 

Co to jest stan niewypłacalności?

 

Jednym z warunków, które pozwalają na ogłoszenie upadłości konsumenckim, jest znajdowanie się w stanie niewypłacalności. Oczywiście, jest to związane z licznymi zobowiązaniami finansowymi, na których pokrycie nie pozwala Ci sytuacja finansowa. Jednak nie tylko. Cały stan niewypłacalności opisałem w osobnym artykule: Czym jest stan niewypłacalności? 

 

Jak sporządzić i złożyć wniosek o upadłość?

 

Wniosek o upadłość konsumencką jest jednym z najważniejszych dokumentów w trakcie całego postępowania upadłościowego. Powinien zostać złożony w odpowiedni sposób i z należytą uwagą, bowiem najmniejszy błąd może skutkować znacznym przesunięciem w czasie lub umorzeniem postępowania. Wniosek ten powinien również zawierać szereg istotnych załączników. Przeczytasz o tym we wpisie: Jak sporządzić i złożyć wniosek o upadłość? 

 

Jakie zalety ma ogłoszenie upadłości?

 

Jak zasygnalizowałem już na samym początku tego artykułu, z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej wiąże się szereg plusów, jeżeli znalazłeś się w sytuacji finansowej bez wyjścia i szeregiem zobowiązań wraz z rosnącymi odsetkami. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat, zajrzyj do artykułu: Jakie zalety ma ogłoszenie upadłości? 

 

Jakie są koszty postępowania upadłości konsumenckiej?

 

Jeśli masz obecnie mnóstwo długów i coraz mniej środków na to, aby je spłacać, zapewne obawiasz się kosztów związanych z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej... Poznasz je dzięki lekturze artykułu: Jakie są koszty upadłości konsumenckiej? 

 

Jak mam przygotować się do upadłości konsumenckiej?

 

Aby postępowanie upadłościowe przebiegło możliwie szybko, sprawnie i bezboleśnie, warto odpowiednio się do niego przygotować. W tym celu powinieneś przygotować szereg niezbędnych dokumentów i zrobić szczegółowy przegląd swojego majątku oraz finansów. Doskonałym rozwiązaniem będzie również konsultacja u adwokata czy radcy prawnego, który podpowie Ci, jakie kroki powinieneś kolejno podjąć. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Jak przygotować się do upadłości konsumenckiej? 

 

Czy możliwe jest ogłoszenie upadłości po stracie pracy?

 

Czy możliwe jest ogłoszenie upadłości po stracie pracy, kiedy sytuacja wydaje się naprawdę beznadziejna – w końcu masz mnóstwo finansowych zobowiązań i nie masz żadnych środków na to, aby je pokryć? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz tutaj: Ogłoszenie upadłości po stracie pracy. 

 

Jak długo trwa postępowanie upadłościowe?

 

Jeżeli znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej, a Twoje zobowiązania wciąż rosną, z pewnością zastanawiasz się, jak długo będziesz musiał czekać na to, aby upadłość została ogłoszona. Cały proces będzie szybszy, jeśli skorzystasz z profesjonalnej pomocy i odpowiednio się do niego przygotujesz. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, starając się skrócić czas postępowania upadłościowego? Zajrzyj do wpisu: Jak długo trwa postępowanie upadłościowe? 

 

Kim jest syndyk?

 

Syndyk będzie osobą, która w imieniu Sądu pomoże Ci uporać się ze wszystkimi należnościami – między innymi dzięki właściwemu rozporządzaniu Twoim majątkiem. To również ta osoba odciąży Cię, jeśli chodzi o kontakt ze wszystkimi wierzycielami oraz czynienie na ich rzecz spłat. Od tego, czy Twój kontakt z syndykiem będzie sprawny i rzeczowy zależy sukces całego przedsięwzięcia. Przeczytaj koniecznie: Pierwsze spotkanie z syndykiem i dowiedz się, jak się do tego przygotować.

 

Czy syndyk może zająć samochód? Czy syndyk może zająć rodzinne pamiątki? Co może zająć syndyk?

 

Zapewne obawiasz się tego, iż syndyk przejmie wartościowe dla Ciebie przedmioty i sprzeda je, aby zaspokoić żądania Twoich wierzycieli. Nie mam dla Ciebie w tej kwestii dobrych informacji – jeżeli posiadasz wartościowe przedmioty, najczęściej okaże się, że ma do tego pełne prawo. Więcej informacji we wpisie: Czy syndyk może zająć cały majątek? Niektórych rzeczy jednak syndyk nie ma prawa zająć. Jakich? O tym przeczytasz w artykule: Czego nie może zająć syndyk? 

 

Jak wygląda upadłość konsumencka po rozwodzie?

 

Jesteś w trakcie rozwodu lub tuż po nim i zastanawiasz się, jak w takim przypadku wygląda ogłoszenie upadłości i czy w ogóle jest ono możliwe? Przeczytaj artykuł: Upadłość po rozpadzie małżeństwa. 

 

Mam nadzieję, że dzięki naszej serii artykułów o upadłości konsumenckiej wiesz już, że nie jest ona wcale taka straszna, jak ją malują i w wielu sytuacjach okazuje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Jeżeli masz jakiekolwiek obawy z nią związane lub potrzebujesz więcej informacji napisz lub zadzwoń – jesteśmy tu dla Ciebie.

 

 

Radosław Klonowski

wspólnik zarządzający Kancelarii Prawnej Adwokatów i Radców Prawnych Klonowski & Marek sp.k.

upadłość konsumencka, układ konsumencki, upadłość przedsiębiorcy, sprawy restrukturyzacyjne i upadłościowe

 

Kancelaria prawna Klonowski

tel. +48 22 300 89 89

kom. +48 794 470 000

kom. +48 882 200 100

SMS24: +48 608 500 100

 

Odwiedź nas w mediach społecznościowych

Polityka prywatności | RODO

Copyright © 2020 - Kancelaria Klonowski